poniedziałek, 26 maja 2014

Cisza i spokój..

Jeśli śledzicie mojego drugiego bloga klik to wiecie, że nadchodzi dla studenta ciężki czas.. Jeśli nie wiecie to zapraszam do odwiedzania drugiego bloga ;)


A dla stałych czytelników biologa:

Niestety nadchodzi teraz czas sesji i jak przystało na studentkę trzeciego roku chciałabym się obronić :) dlatego na jakiś czas muszę zawiesić bloga. Oczywiście jak tylko wrócę to dalej będę kontynuować serię anatomiczną :) Jeśli znajdę chwilę to oczywiście będę pisać wam notki, ale nie mogę nic obiecać.
Jeszcze się nie żegnam, tylko mówię do zobaczenia :)

źródło: http://s3.flog.pl/media/foto/606853_gdy-milczenie-na-pozegnanie--az--zadlawic-sie-nim-mozna.jpg

piątek, 16 maja 2014

Rzeczywistość

Skoro już wiecie jak to jest z płcią mózgu to może teraz zastanawia was, jak to jest, że mózg staje się pewnego rodzaju maszyną do kreowania naszej rzeczywistości?

Jeśli czytacie uważnie mojego bloga to wiecie już, że wykorzystywane przez nas tylko 10% naszego mózgu jest najgorszą głupotą jaką ktoś wymyślił. Jeśli nie czytaliście tej notki wcześniej to zapraszam klik

A teraz zastanówcie się. Czy to co nas otacza to tylko to co widzimy? Czy też to co słyszymy, akurat dotykamy?

Prosta sytuacja. W tym momencie siedzę na krześle (zmysł dotyku), piszę na klawiaturze komputera (zmysł dotyku), w trakcie piję herbatę (zmysł smaku), oraz widzę to co do was piszę (zmysł wzroku), a nawet staram się pisać mądre rzeczy, więc również wykorzystuje swój mózg. Oczywiście pozostałe informacje, które wymieniłam wyżej również docierają do mojego mózgu, ale są w pewien sposób przechowywane. Kurcze no nie oszukujmy się, po co mój mózg ma się zastanawiać nad tym jak siedzę i czy dotykam krzesła czy nie ;) Włączy swoją czujność jak będę zmieniać pozycję, a on się będzie zastanawiał czy nie spadnę.

Oczywiście bodźce wzrokowe są bardzo silne. Do świadomości dociera około 40 wrażeń na sekundę. A około 11 milionów wrażeń ląduje na wysypisku śmieci. Możliwe, że te zdarzenia wykorzystamy podczas naszego snu, albo po prostu zapomnimy o nich na zawsze. Oczywiście nasz mózg w każdej chwili wytwarza nam świat, żeby był całością a nie tylko pojedynczymi obrazami. Nasz mózg tworzy nasz świat z tego co zobaczył. Z wrażeń, które do niego dotarły. Poddaje je swego rodzaju obróbce, żeby uogólnić całą rzeczywistość.

źródło: http://instytutnoble.com

Ale wiecie co? To jak postrzegamy świat jest w pewien sposób bardzo indywidualne (nie mam na myśli tutaj poglądów), ale dzięki naszemu mózgowi świat zostaje uogólniony i większość ludzi widzi go tak samo.

A teraz zastanówcie się jakby wyglądał nasz świat gdybyśmy widzieli wszystko i słyszeli wszystko co nasz otacza. Jesteśmy zdolni widzieć tylko fale światła widzialnego, a jakby tak dodać do tego całą resztę fal? Słyszymy w zakresie 16-20 000 Hz. A jak byśmy słyszeli jeszcze ultradźwięki "rozmów" nietoperzy?
Większość osób, która mnie zna wie, że mój słuch jest trochę ponad przeciętną.. słyszę zbyt dużo rzeczy i powiem wam, że to męczy. Ale jakbym miała słyszeć jeszcze więcej to chyba bym zwariowała...

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione zjawiska mogą przechodzić w zaburzenia. Ale o zaburzeniach opowiem wam w  notce zamykającej informacje o mózgu.

Droga impulsu do wytworzenia obrazu
źródło: http://3.bp.blogspot.com

1. Najpierw impuls dociera do mózgu, głównie przez oczy. Informacje te są przetwarzane na impulsy nerwowe przez receptory, które znajdują się w oku. Następnie impulsy są zaprowadzone do mózgu, a tam zaczyna się ich interpretacja

2. Jak ostatnio mówiłam, że przeważnie każdy proces dzieje się w podwzgórzu tak dziś wszystko ma miejsce we wzgórzu, które każdy impuls rozprowadza do konkretnych obszarów mózgu. Niczym wejście na autostradę :) tylko w tym przypadku bez opłaty. Podczas snu ten obszar jest odpowiedzialny, za nie doprowadzanie dźwięków. Po prostu nie chce nam przeszkadzać i umożliwia spokojny sen

3. W korze wzrokowej wszystko co zobaczyliśmy okiem jest przetwarzane na obraz 3D.

4. Kora mózgowa jest tak jakby biurem naszego świadomego samopostrzegania i funkcji umysłowych (uczenie)

5. Następnie niczym w x factor'ze albo innym mam talent wszystkie bodźce są poddawane ocenie układu limbicznego, którego zadaniem jest przypisanie określonej oceny emocjonalnej. Ciało migdałowate daje końcową ocenę jaką może być: lęk, sympatia, złość. Wydawałoby się to śmieszne, ale ten moment jest bardzo ważny dla ludzkiego życia/przetrwania

6. W korze przedczołowej, która jest odpowiedzialna za dalsze interpretowanie i przetwarzanie informacji. Sygnały, które znamy ponownie biorą udział w procesach uczenia się. Daje nam to zdolność do dostrzegania detali (kolory, struktury).

Wszystko to trwa ułamek sekundy. Jest to bardzo ważny i szybki proces. Proszę was moi drodzy nie dajcie sobie wmówić, że używamy 10% naszego mózgu. Bo jak to mówią. Organ nie używany-- zanika ;)

źródło: Świat wiedzy 2/2013

Trzymajcie się cieplutko! 
Ps: zdolność postrzegania siebie w lustrze świadczy o inteligencji gatunku :)





Źródło: "Jak działa maszyna do kreowania rzeczywistości w ludzkiej głowie?" - Świat wiedzy 2/2013

czwartek, 8 maja 2014

Masz pod czaszką kobietę czy mężczyznę? :)

Zapewne słyszeliście określenie płci mózgu. Ja również słyszałam o tym kilka ciekawostek, ale dzisiaj postaram się wam przybliżyć trochę aspekt płci mózgu.
źródło:
http://rozwojosobisty.wordpress.com/files/2008/08/brainstems.jpg

Niby wydaje się, to bez sensu, żeby mózg miał swoją płeć. Aczkolwiek jak zastanowimy się dłużej, to na niektóre choroby częściej chorują kobiety niż mężczyźni i odwrotnie. Pytanie tylko, czy to przypadek czy mózg ma z tym coś wspólnego. Częściej to kobiety chorują  na bulimię  niż mężczyźni, oraz na zespół Tourette'a więcej mężczyzn niż kobiet. Tylko czy jest to wyznacznikiem płci mózgu?

Mózg człowieka zaczyna się różnicować już podczas życia płodowego. Wtedy na płód głównie oddziałuje testosteron, który w określonym momencie może przekształcić się w estrogen. Testosteron działa na organizm w dwojaki sposób. Przejawia funkcję organizującą albo aktywującą. Organizująca polega na tym, że androgeny (hormony -prekursory maskulinizacji) wpływają na tkankę mózgową i powodują maskulinizację, czyli wytworzenie męskiego wzorca. Kiedyś też usłyszałam, że płcią "podstawową" jest płeć żeńska, a czy wytworzy się osobnik męski zależne jest od hormonów i testosteronu. Powyższe stwierdzenie okazuje się prawdą :)
Również warto zauważyć, że to jest zaledwie rozwój płodowy. Wpływ ma także środowisko w jakim zostaje wychowany nasz mężczyzna lub kobieta.

Warto zauważyć, że różnice mózgowe nie polegają na tym, że kobiecy jest różowy a  męski niebieski i inaczej przez to myślimy. Różnice głównie opierają się na dymorfizmie płciowym. Dlatego żeński mózg jest mniejszy, co zauważalne jest już w 2 roku życia dziecka.

Skupmy się teraz na różnicach w budowie mózgu.

źródło: http://www.sp12.miasto.zgierz.pl/unia-2/milena6c-2/images/musk00010110.jpg


Podwzgórze: 
źródło:
http://kopalniawiedzy.pl/media/lib/67/podwzgorze_diencephalon_-e5bd847554f5e7d339fc0e7ab3359869.gif


Przede wszystkim podwzgórze jest odpowiedzialne za nasze zachowania seksualne, tożsamość płciową, orientację seksualną i gospodarkę hormonalną. Dlatego jak ktoś was zapyta gdzie jest główne centrum dowodzenia, a temat związany jest z hormonami to zawsze w ciemno możecie mówić podwzgórze ;). Ukrywać nie będę, że badacze są bardzo zainteresowani płcią i naszym postrzeganiem świata. Znaleźli jądro łożyskowe prążka krańcowego. Nazwa ładna, taka płciowa. Udało im się odkryć moi drodzy, że jądro to jest 2,5 raza większe u mężczyzn. A centralna część tego jądra jest  o 40% większa u mężczyzn nić u kobiet. Natomiast mężczyźni transseksualni jądro łożyskowe prążka krańcowego mają takiej wielkości jak kobiety.
Kolejna różnica przejawia się w jądrze nadskrzyżowaniowym (SNC), a w szczególności fragment zawierający wazopresynę (hormon powodujący zagęszczanie moczu). Dymorfizm przejawia się w tym przypadku kształtem a nie objętością. U kobiet jest wydłużone, a u mężczyzn bardziej koliste. Podjądro SNC jest dwukrotnie większe u młodych mężczyzn (10-30lat). A w wieku 40-65 lat różnica była odwrotna i zanikała w wieku 65 lat.
źródło:  A.Czarnecka, Czy mózg ma płeć? Różnice płciowe w budowie ludzkiego mózgu, Kosmos, t.52, nr 1, s.21-27, 2003 



Orientacja seksualna 

Badacze skierowali tory swoich badań oczywiście na podwzgórze, a dokładniej na jądro nadskrzyżowaniowe. Wykazano, że homoseksualni mężczyźni mają o 150% większą objętość i dwukrotnie większą liczbę komórek w porównaniu do heteroseksualnych mężczyzn (jądra nadskrzyżowaniowego)


Kora mózgowa

Pamiętajmy również, że to mężczyźni (statystycznie) wypadają lepiej w zadaniach, które wymagają operowania danymi przestrzennymi i numerycznymi. Kobiety natomiast (i tu pewnie nikogo nie zdziwię), mają lepsze zdolności werbalne. Lewa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za funkcje werbalne, a prawa za przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych.

W naszym mózgu znajduje się istota szara i biała. Są to skupiska komórek nerwowych, które razem budują ośrodkowy układ nerwowy. Kobiety posiadają więcej istoty szarej w porównaniu z mężczyznami. Mężczyźni natomiast posiadają więcej istoty białej. Uważa się, że razem wpływają na proces uczenia się. Dlatego mężczyźni istoty szarej mają więcej w lewej półkuli, a ilość istoty białej w obu półkulach jest taka sama. U kobiet nie zaobserwowano takich różnic. Pamiętajmy, że kobiety mają mniejszą czaszkę, czyli impuls ma mniejszą trasę do pokonania, dlatego jest mniejsze zaopatrzenie w istotę białą.

źródło: http://www.dlamozgu.pl/image/image_gallery?uuid=605081b5-5c4b-4ff3-898a-7d88f11e40f7&groupId=10136&t=1328184135338


Ciało modzelowate 

W obrębie ciała modzelowatego masa mózgu kobiet jest o 12% większa. Struktura łącząca dwa wzgórza występuję u kobiet częściej niż u mężczyzn. Również jest ona większa u kobiet o 53%. Skutkuje to większą liczbą połączeń u kobiet między półkulami.


Jak widzimy różnice w budowie mózgu są widoczne. Jednakże nie wiemy jeszcze czy wpływa to na dalsze zachowanie. Różnice anatomiczne nie muszą przekładać się na zachowanie.




Trzymajcie się cieplutko!
Już niedługo mózgu ciąg dalszy. 




Źródło: A.Czarnecka, Czy mózg ma płeć? Różnice płciowe w budowie ludzkiego mózgu, Kosmos, t.52, nr 1, s.21-27, 2003 





niedziela, 4 maja 2014

Anatomicznie

Witajcie moi drodzy. W tym tygodniu wyjątkowo bez postu, ponieważ przygotowuje się do cyklu ciekawszych notek. Chciałabym omówić, ciekawsze aspekty ludzkiego ciała. Rozpoczynając od góry ;) Myślę, że cykl anatomicznych tematów zajmie nam kilka tygodni. Mam nadzieję, że nowy cykl was zainteresuje i razem będziemy dokształcać i rozwijać swoją wiedzę. Dlatego już  niedługo pojawi się pierwsza notka, która rozpocznie kilka tygodni o ludzkim ciele. Już nie mogę się doczekać!

Trzymajcie się cieplutko!

źródło: http://fizjolog.pl/wp-content/uploads/2012/05/anatomia-cz%C5%82owieka.png