sobota, 15 listopada 2014

Rośliny Zombie


Jeśli śledzicie mnie od jakiegoś czasu, albo znacie mnie prywatnie, to wiecie, że jestem ogromną fanką THE WALKING DEAD, wszelkich zombiaków i wszystkiego co z nimi związane. Jeśli ktoś z was równie jest "podjarany" tematem to zapraszam na drugiego bloga, o tej właśnie tematyce - klik


Kiedy na zajęciach dostaliśmy możliwość przedstawienia prezentacji na dodatkowy plusik, a że ja lubię takie rzeczy robić to oczywiście się zgłosiłam. Kiedy usłyszałam, że jednym z tematów jest zamiana w rośliny zombie, od razu stwierdziłam, że to coś dla mnie. 

źródło: http://images.clipartlogo.com/files/ss/original/759/75929578/cartoon-of-a-green-zombie-hand.jpg


Zacznijmy od tego, że mam nadzieję, że każdy z was wie co to jest zombie? Dla tych, którzy nie mają pojęcia to po prostu jest to organizm, który jest manipulowany przez inny organizm. Innymi słowy sam nie panuję nad tym co robi i troszkę z myśleniem u niego ciężko. 
źródło: http://blogs-images.forbes.com/merrillbarr/files/2014/03/the-walking-dead.jpg


W naszym przypadku żeby "zrobić" roślinę zombie potrzebujemy bakterie fitoplazmy. Bakterie, które są pasożytami roślin/ owadów. U roślin atakują łyko, poprzez oczywiście owady, które podczas żerowania wpuszczają swoją "zarażoną" ślinę. 

No dobrze, a jak już bakteria dostanie się do rośliny to jak ona robi z niej zombie? 

Sprawa jest dość prosta. Całkowicie ją sterylizuje. Powoduje, że jej kwiaty stają się zielone i raczej przypominają pędy niż wcześniejsze zdrowe kwiaty. Tak samo jest w przypadku płatków, również stają się zielone. Kolejną rzeczą są tak zwane czarcie miotły, czyli wytworzona duża ilość pędów. Innymi słowy roślina, która wcześniej była kolorowa staje się zielona i pokryta pędami. Kolejną sprawą jest to, że niestety bądź stety roślina żyje dalej, czyli nici z żywych trupów. W tym przypadku roślina żyje i funkcjonuje dalej dla potrzeb pasożyta, jednakże jest ona martwa ze względów ewolucyjnych, ponieważ nie będzie zdolna do wytworzenia kolejnego pokolenia. 
źródło: publikacja zamieszczona w źródłach pod numerem 1 

źródło: publikacja umieszczona w źródle pod numerem 1. Po lewej stronie widok rośliny zdrowej, po prawej zarażonej przez fitoplazmy (arabidopsis thaliana)

Zagłębiając się bardziej w temat, dowiedziałam się, że bakterie manipulują za pomocą białka SAP54, które wpływa na metabolizm i cały rozwój rośliny, powodując wszystkie wcześniej wymienione przeze mnie zmiany. Oczywiście wszystko dzięki białku RAD23, które znajduje się w roślinie. Połączenie tych dwóch białek jest tragiczne w skutkach. RAD23 jest odpowiedzialne za wytwarzanie kwiatów. Tak samo roślina posiada grupę czynników transkrypcyjnych MTF, które odpowiadają za kwitnienie. Również gdy te czynniki spotkają się z SAP54 nie jest ciekawie. Roślina zostaje wysterylizowana. 
źródło: publikacja umieszczona pod numerem 1 (arabidopsis thaliana)


Kolejna sprawa, grupa naukowców zajmująca się tym przypadkiem zauważyła, że połączenie tych dwóch białek zwiększa zainteresowanie wśród pewnej grupy owadów (Leafhopper - rodzina Cicadellidae). Zapytacie jak oni mogli się tego dowiedzieć? To proste, po prostu więcej jajeczek kolejnego pokolenia znajdowało się na tych zarażonych roślinach niż na tych zdrowych. 
źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Leafhopper#mediaviewer/File:Bothrogonia_ferruginea_Yokohama_20060326.JPG
źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Leafhopper#mediaviewer/File:Cicada0001.jpg
źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Leafhopper#mediaviewer/File:Eupteryx.aurata.jpg
Nie wiem jak wy, ale ja myślę, że te owady są urocze ;) 


I co wy na to?
Jak podoba się wam roślina zombie? 
Mniej spektakularna prawda? 

Trzymajcie się cieplutko! 




źródło: 
1. A. M. MacLean, Z. Orlovkis, K. Kowitwanich, A. M. Zdziarska, G.C Angentent, R. G. H. Immink, S. A. Hogenhout, 2014,  „Phytoplasma Effector SAP 54 Hijacks Plant Reproduction by Degrading MADS-box Proteins and Promotes Insect Colonization in a RAD23- Dependent Manner, PLOS Biology, vol. 12, issue 4
2. http://www.nature.com/news/bacterial-tricks-for-turning-plants-into-zombies-1.15011







poniedziałek, 10 listopada 2014

Orientacja w terenie


Wróciłam! 
Jak zobaczyłam liczbę odwiedzin (1992), która jest moim rokiem urodzenia, stwierdziłam, że pora wrócić. Spiąć pośladki i rozplanować czas jeszcze lepiej niż zawsze :) 


Zaczynamy: 

Przede wszystkim, może część z was nie wie, że 06.10.2014 roku została przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii/medycyny. Nagroda została przyznana J. O'Keefe, oraz małżeństwu May-Britt i Edvard Moser. Zastanawiacie się pewnie jakie to odkrycie zasłużyło na nagrodę Nobla? Otóż ta wspaniała trójka dostała nagrodę za komórki, które w naszym organizmie zachowują się jak GPS. 
źródło: http://images.pcworld.com/reviews/graphics/217102-03r_gps_openerb_original.jpg


Już w 1970 roku O'Keefe odkrył pierwszy komponent tego systemu namierzania, czyli komórki nerwowe, które były aktywne kiedy szczur był w określonym miejscu w pomieszczeniu. To spowodowało, że zainteresował się bardziej komórkami mózgowymi, które mogą kontrolować zachowanie i odbierać sygnały w konkretnym miejscu w pomieszczeniu. Zauważył, że hipokamp był pobudzony kiedy szczur był w określonym miejscu w pokoju. Każda komórka przekazywała sygnał z innego miejsca, tak jakby w mózgu tworzyła się swego rodzaju mapa. 
źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Gray739-emphasizing-hippocampus.png


Trzy dekady później wcześniej wspomniane małżeństwo postanawia wgłębić się w temat zaproponowany przez O'Keef'a. Szukają innych komórek, które mogą zachowywać się podobnie. Odkrywają "grid cells", które możemy tłumaczyć jako komórki siatki, które odgrywają podobną rolę do ulicznych map, czyli umożliwiają lokalizację specyficznych ulic czy interesujących nas miejsc. Również dowiadują się, że te komórki biorą udział  w orientowaniu zwierząt gdzie się znajdują oraz możliwe, że pomagają im w znajdowaniu drogi w nocy.

źródło: http://www.fotoplatforma.pl/foto_galeria/5696__koszatka-TB-(6).jpg



Oczywiście wszystkie badania są dopiero na początkowej drodze, ale co ważne: hipokamp i kora śródwęchowa są pierwszymi uszkodzonymi regionami w mózgu w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Jednym z pierwszych symptomów Alzhemiera jest strata orientacji w swojej przestrzeni czy możliwość znalezienia drogi powrotnej do domu. 

źródło: http://www.nrtranslation.com/img/localization.jpg

Na dzisiaj to tyle. 
Za kilka dni powinna pojawić się notka na temat roślin zombie :)



Trzymajcie się cieplutko! 






źródło: 
1. http://news.sciencemag.org/people-events/2014/10/updated-brains-gps-earns-three-neuroscientists-nobel-prize






niedziela, 2 listopada 2014

24h

Moja doba jest za krótka..

Jeśli ktoś nadal tutaj zagląda to bardzo was przepraszam, ale obecnie muszę zawiesić blogi. Nie wyrabiam się z obowiązkami. Może to problem z moją organizacją.. nie wiem. Nie chce wrzucać notek robionych na szybko... bo nie o to tutaj chodzi. Powinnam wrócić w najbliższym czasie. Chociaż zastanawiam się czy nie lepiej dla was byłoby żebym zrezygnowała z pisania. Notki raz na miesiąc to raczej nie jest "poprawnie" prowadzony blog. 

Czas pokaże.. 

Mam nadzieję, że niedługo wrócę. 

Trzymajcie się cieplutko!