źródło: http://rozwojosobisty.wordpress.com/files/2008/08/brainstems.jpg |
Niby wydaje się, to bez sensu, żeby mózg miał swoją płeć. Aczkolwiek jak zastanowimy się dłużej, to na niektóre choroby częściej chorują kobiety niż mężczyźni i odwrotnie. Pytanie tylko, czy to przypadek czy mózg ma z tym coś wspólnego. Częściej to kobiety chorują na bulimię niż mężczyźni, oraz na zespół Tourette'a więcej mężczyzn niż kobiet. Tylko czy jest to wyznacznikiem płci mózgu?
Mózg człowieka zaczyna się różnicować już podczas życia płodowego. Wtedy na płód głównie oddziałuje testosteron, który w określonym momencie może przekształcić się w estrogen. Testosteron działa na organizm w dwojaki sposób. Przejawia funkcję organizującą albo aktywującą. Organizująca polega na tym, że androgeny (hormony -prekursory maskulinizacji) wpływają na tkankę mózgową i powodują maskulinizację, czyli wytworzenie męskiego wzorca. Kiedyś też usłyszałam, że płcią "podstawową" jest płeć żeńska, a czy wytworzy się osobnik męski zależne jest od hormonów i testosteronu. Powyższe stwierdzenie okazuje się prawdą :)
Również warto zauważyć, że to jest zaledwie rozwój płodowy. Wpływ ma także środowisko w jakim zostaje wychowany nasz mężczyzna lub kobieta.
Warto zauważyć, że różnice mózgowe nie polegają na tym, że kobiecy jest różowy a męski niebieski i inaczej przez to myślimy. Różnice głównie opierają się na dymorfizmie płciowym. Dlatego żeński mózg jest mniejszy, co zauważalne jest już w 2 roku życia dziecka.
Skupmy się teraz na różnicach w budowie mózgu.
źródło: http://www.sp12.miasto.zgierz.pl/unia-2/milena6c-2/images/musk00010110.jpg |
Podwzgórze:
źródło: http://kopalniawiedzy.pl/media/lib/67/podwzgorze_diencephalon_-e5bd847554f5e7d339fc0e7ab3359869.gif |
Przede wszystkim podwzgórze jest odpowiedzialne za nasze zachowania seksualne, tożsamość płciową, orientację seksualną i gospodarkę hormonalną. Dlatego jak ktoś was zapyta gdzie jest główne centrum dowodzenia, a temat związany jest z hormonami to zawsze w ciemno możecie mówić podwzgórze ;). Ukrywać nie będę, że badacze są bardzo zainteresowani płcią i naszym postrzeganiem świata. Znaleźli jądro łożyskowe prążka krańcowego. Nazwa ładna, taka płciowa. Udało im się odkryć moi drodzy, że jądro to jest 2,5 raza większe u mężczyzn. A centralna część tego jądra jest o 40% większa u mężczyzn nić u kobiet. Natomiast mężczyźni transseksualni jądro łożyskowe prążka krańcowego mają takiej wielkości jak kobiety.
Kolejna różnica przejawia się w jądrze nadskrzyżowaniowym (SNC), a w szczególności fragment zawierający wazopresynę (hormon powodujący zagęszczanie moczu). Dymorfizm przejawia się w tym przypadku kształtem a nie objętością. U kobiet jest wydłużone, a u mężczyzn bardziej koliste. Podjądro SNC jest dwukrotnie większe u młodych mężczyzn (10-30lat). A w wieku 40-65 lat różnica była odwrotna i zanikała w wieku 65 lat.
źródło: A.Czarnecka, Czy mózg ma płeć? Różnice płciowe w budowie ludzkiego mózgu, Kosmos, t.52, nr 1, s.21-27, 2003 |
Orientacja seksualna
Badacze skierowali tory swoich badań oczywiście na podwzgórze, a dokładniej na jądro nadskrzyżowaniowe. Wykazano, że homoseksualni mężczyźni mają o 150% większą objętość i dwukrotnie większą liczbę komórek w porównaniu do heteroseksualnych mężczyzn (jądra nadskrzyżowaniowego)
Kora mózgowa
Pamiętajmy również, że to mężczyźni (statystycznie) wypadają lepiej w zadaniach, które wymagają operowania danymi przestrzennymi i numerycznymi. Kobiety natomiast (i tu pewnie nikogo nie zdziwię), mają lepsze zdolności werbalne. Lewa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za funkcje werbalne, a prawa za przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych.
W naszym mózgu znajduje się istota szara i biała. Są to skupiska komórek nerwowych, które razem budują ośrodkowy układ nerwowy. Kobiety posiadają więcej istoty szarej w porównaniu z mężczyznami. Mężczyźni natomiast posiadają więcej istoty białej. Uważa się, że razem wpływają na proces uczenia się. Dlatego mężczyźni istoty szarej mają więcej w lewej półkuli, a ilość istoty białej w obu półkulach jest taka sama. U kobiet nie zaobserwowano takich różnic. Pamiętajmy, że kobiety mają mniejszą czaszkę, czyli impuls ma mniejszą trasę do pokonania, dlatego jest mniejsze zaopatrzenie w istotę białą.
źródło: http://www.dlamozgu.pl/image/image_gallery?uuid=605081b5-5c4b-4ff3-898a-7d88f11e40f7&groupId=10136&t=1328184135338 |
Ciało modzelowate
W obrębie ciała modzelowatego masa mózgu kobiet jest o 12% większa. Struktura łącząca dwa wzgórza występuję u kobiet częściej niż u mężczyzn. Również jest ona większa u kobiet o 53%. Skutkuje to większą liczbą połączeń u kobiet między półkulami.
Jak widzimy różnice w budowie mózgu są widoczne. Jednakże nie wiemy jeszcze czy wpływa to na dalsze zachowanie. Różnice anatomiczne nie muszą przekładać się na zachowanie.
Trzymajcie się cieplutko!
Już niedługo mózgu ciąg dalszy.
Źródło: A.Czarnecka, Czy mózg ma płeć? Różnice płciowe w budowie ludzkiego mózgu, Kosmos, t.52, nr 1, s.21-27, 2003
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz