źródło: http://images.alphacoders.com/478/478766.jpg |
W pewnym odcinku (wybaczcie ale nie pamiętam, w którym dokładnie) Walter opowiada swojemu synowi, że jego ojciec chorował na chorobę zwaną Huntingtonem lub jeszcze nie dawno "pląsawicą Huntingtona". Muszę przyznać, że poczułam się trochę oburzona, że Walter nie jest chory. Pamiętam, że stwierdziłam, że nie ma szans na to żeby był zdrowy. Poczytałam, poszperałam i przedstawię wam do jakich wniosków doszłam. Także zapraszam :) !
Choroba Huntingtona
Przede wszystkim jest dziedziczona genetycznie w sposób autosomalny dominujący. Choroba ta atakuje układ ośrodkowy nerwowy.
Autosomalny dominujący to znaczy, że nie ma związku z płcią. Dziedziczony zostaje zawsze od jednego z rodziców. Cechy takich chorób to: zmienna ekspresja (czyli w rodzinie występują różne nasilenia danej choroby), niepełna penetracja ( cechy fenotypowe mogą nie być obecne mimo tego, że ktoś jest nosicielem danej choroby), mozaikowość germinalna ( zmutowane geny znajdują się w części komórek gonad jednego z rodziców. Druga grupa jest prawidłowa -niezmutowana ).
Kolejną ważną cechą jest występowanie choroby u heterozygot (Aa), ponieważ homozygota dominująca (AA) występuje bardzo rzadko (jest letalna, albo bardzo ciężka). Teoretycznie jest 50% szans na przekazanie genu potomstwu. Ryzyko przekazania choroby jest stałe bez względu na posiadaną liczbę zdrowych/chorych dzieci.
Wracając do choroby:
Jest to schorzenie jednogenowe. Częstość na 1000 urodzeń waha się pomiędzy 0,1 a 0,5. Dotyczy zmutowanego białka Huntingtyny. Znajduje się na 4 chromosomie. U zdrowej osoby znajduje się powtórzona sekwencja CAG przy końcu 5' ( 26 razy). Natomiast u osoby chorej sekwencja ta jest zwielokrotniona (w zależności od antycypacji) (co najmniej 40 razy). Zwielokrotnienia te zwiększają się z pokolenia na pokolenie, co powoduje obniżenie wieku występowania choroby. Im więcej powtórzeń tym szybciej występują objawy.
Jest to specyficzny rodzaj choroby, ponieważ objawy ujawniają się dopiero ok. 40 roku życia. Początkowo objawy są łagodne, jednakże z biegiem czasu się wzmagają. Objawami jest drżenie kończyn i twarzy (również nie wyraźna mowa). Gdy choroba postępuje tracą zdolności intelektualne, ale również cierpią na zaburzenia psychiczne. Choroba prowadzi do śmierci, ok 15 lat od pojawienia się pierwszych objawów.
Padło słowo "antycypacja".
W przypadku Huntingtona jest to antycypacja ojcowska. Co mówi, że jeśli choroba ta zostanie odziedziczona po ojcu, syn/córka przechodzą ją w sposób cięższy i z wcześniejszymi objawami w kolejnych pokoleniach. Choroba huntingtona postaci dziecięcej/młodzieńczej występuje gdy jest przekazywana przez ojca. Jest to wynikiem niestabilności sekwencji CAG w spermatogenezie.
I tak jeśli objawy u rodzica pojawiły się w 41 roku życia to u dzieci pojawi się w wieku 32 lat.
Kilka danych:
Częstość występowania w Polsce na 1000 urodzeń to 0,7. Czas przeżycia w latach - 16 (od momentu rozpoznania/). Roczny koszt leczenia ; 2800 (w USD) [niestety nie posiadam danych, którego roku te dane dotyczą :(]
Lekko podsumowując : Walter White, którego OJCIEC był chory na Huntingtona miał szanse na 50% otrzymanie zmutowanego genu. Jednakże jak wspomniałam wcześniej antycypacja ojcowska jest silniejsza. Można by powiedzieć, że miał wielkie szczęście nie odziedziczając choroby w takim przypadku.
Na zakończenie rozważmy, jeszcze krzyżówki Mendlowskie.
Rozważmy dwa przypadki.
A- allel dominujący
a- allel recesywny
Jeśli ojciec był chory czyli musiał mieć genotyp - AA lub Aa
Matka była zdrowa - aa
AA x aa
Tabela własna |
(100% chorych)
Aa x aa
Tabela własna |
(50 % chorych )
Cóż Walter White miał ogromne szczęście, że nie zyskał od ojca choroby Huntingtona. Ale jak to mówią to GENETYKA, czasem ciężko ją zrozumieć :)
źródło: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS3iYBD_LyodUlgt3v8Wej6T8GZKxaqZ7S5X8djHZ30bfuRq5K4 |
Trzymajcie się cieplutko !
Źródła:
1. Biologia molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej. J.Bal, PWN, 2011
2. Genetyka. Krótkie wykłady . Fletcher,Hickey,Winter, PWN, 2011