Ale czy każdy z was wie jak z gąsienicy powstaje motyl, chrząszcz, ćma?
Kiedy już jest po wszystkim, czyli mama z tatą poprzytulali się wystarczająco długo powstaje jajo...
Niby jajo, nie jest wcale dziwne, bo przecież ptaki działają tak samo. Otóż u owadów postaci dorosłe, powstają poprzez przeobrażenie. Jednakże u niektórych jest tak, że podczas organogenezy (czyli wtedy kiedy tworzą się i rozwijają narządy) nie kończy się rozwój zarodka i powstaje larwa. Larwa jest na tyle sprytna, że potrafi sama przetrwać, ale żeby wyglądać tak jak ma wyglądać potrzebuje trochę więcej czasu.
Przeobrażenie występuje również u ryb i płazów. U owadów udział biorą hormony młodociane (inaczej nazywane juwenilnymi) oraz hormony linienia (np. ekdysony).
Ale wróćmy do larwy. Niech od teraz nazywana będzie podlotkiem. Oczywiście świat biologii lubi sobie wiele rzeczy utrudniać, dlatego poszczególne grupy zwierząt mają dla swoich larw odmienne nazwy. Bo przecież nie można wszystkiego nazwać larwą bo i po co...
Także:
u tasiemców podlotka nazywamy onkosfera, procerkoid
u pierścienic (tak tak dżdżownica) - trochofora
u jamochłonów - planula
u jeżowców- echinopluteus
u płazów bezogonowych - kijanka ( i tego się nie spodziewaliście ! :D)
Źródło: http://pl.static.z-dn.net/files/d10/1e91b7dbe462f0ad859a608222a3c3cf.jpg |
Często jest tak, że nasz podlotek przypomina swoją postać dorosłą, ale częściej jest tak, że ni w ząb nie przypominają rodzica, a do tego ich metabolizm działa całkiem inaczej. Podejrzewałabym podrzucenie, albo choćby ptasią adopcję ;) A może w ogóle, to sąsiada?
Nie wiem czy wiecie, ale kijanka płazów bezogonowych wyglądem i metabolizmem, a nawet trybem życia przypomina bardziej rybę (nawet posiada ogon, skrzela i narząd linii bocznej), ale pod wpływem hormonów wszystko się ustala, ogarnia i kijankowa postać dorosła jest przystosowana do życia lądowego. Także tatusiowie, to jednak wasze.. Nie wymigacie się od obowiązków ;)
Źródło: Najważniejsze teorie biologii, PWN, 2011 |
U owadów wyróżnia się dwa rodzaje przeobrażeń: zupełne i niezupełne. W zupełnym (motyle, muchówki, chrząszcze) z jaja wylęga się larwa ni w ząb nie podobna do postaci dorosłej (imago), przechodzi przez stadium poczwarki i kończy na postaci dorosłej.
Natomiast w przeobrażeniu niezupełnym (pluskwiaki, termity) larwa przypomina postać dorosłą, a jej narządy stopniowo podczas linień przekształcają się w narządy definitywne. Każde linienie umożliwia powiększenie rozmiarów ciała. Jednakże brakuje tutaj stadium poczwarki!
Motyl - https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQcgd0ZhDsVSqGReCmXG5qL6zl4OQKxUevWKopQdfeqWLCnI3sSEQ |
Muchówka - http://www.bank-zdjec.com/foto4/11004_b.jpg |
Przeobrażenie termita - http://wellspedia.blog.com/files/2012/03/AI_57_isoptera_winged3.jpg |
Tak, to jest pluskwiak. Możliwe, że kojarzycie jego zieloną wersję. ;) Teraz już wiecie co z impetem wlatuje w was latem ;) -http://swiatmakrodotcom.files.wordpress.com/2012/08/263.jpg |
Właśnie tutaj.. I to takie włochate i pomarańczowe to ćma (imago)... Piękna prawda? <3
Jewel Caterpillar :) <3 -http://24.media.tumblr.com/0b844344a95211547bd63f67fadf9029/tumblr_mf3oru1e251qzb7tbo1_500.gif |
Jewel Caterpillar (imago) -http://24.media.tumblr.com/tumblr_m3oepxxmkV1qb1s81o2_1280.jpg |
Aż chciałoby się pogłaskać ! :D
Źródło: Najważniejsze teorie biologii, PWN, Warszawa 2011