niedziela, 27 kwietnia 2014

Niczym biżuteria

O rozmnażaniu chyba nie muszę wam mówić? Myślę, że znaczna większość z was wie jak powstają dzieci ;)

Ale czy każdy z was wie jak z gąsienicy powstaje motyl, chrząszcz, ćma?

Kiedy już jest po wszystkim, czyli mama z tatą poprzytulali się wystarczająco długo powstaje jajo...

Niby jajo, nie jest wcale dziwne, bo przecież ptaki działają tak samo. Otóż u owadów postaci dorosłe, powstają poprzez przeobrażenie. Jednakże u niektórych jest tak, że podczas organogenezy (czyli wtedy kiedy tworzą się i rozwijają narządy) nie kończy się rozwój zarodka i powstaje larwa. Larwa jest na tyle sprytna, że potrafi sama przetrwać, ale żeby wyglądać tak jak ma wyglądać potrzebuje trochę więcej czasu.
Przeobrażenie występuje również u ryb i płazów. U owadów udział biorą hormony młodociane (inaczej nazywane juwenilnymi) oraz hormony linienia (np. ekdysony).

Ale wróćmy do larwy. Niech od teraz nazywana będzie podlotkiem. Oczywiście świat biologii lubi sobie wiele rzeczy utrudniać, dlatego poszczególne grupy zwierząt mają dla swoich larw odmienne nazwy. Bo przecież nie można wszystkiego nazwać larwą bo i po co...
Także:
u tasiemców podlotka nazywamy onkosfera, procerkoid 
u pierścienic (tak tak dżdżownica) - trochofora
u jamochłonów - planula
u jeżowców- echinopluteus
u płazów bezogonowych - kijanka ( i tego się  nie spodziewaliście ! :D)
Źródło: http://pl.static.z-dn.net/files/d10/1e91b7dbe462f0ad859a608222a3c3cf.jpg


Często jest tak, że nasz podlotek przypomina swoją postać dorosłą, ale częściej jest tak, że ni w ząb nie przypominają rodzica, a do tego ich metabolizm działa całkiem inaczej. Podejrzewałabym podrzucenie, albo choćby ptasią adopcję ;) A może w ogóle, to sąsiada?

Nie wiem czy wiecie, ale kijanka płazów bezogonowych  wyglądem i metabolizmem, a nawet trybem życia przypomina bardziej rybę (nawet posiada ogon, skrzela i narząd linii bocznej), ale pod wpływem hormonów wszystko się ustala, ogarnia i kijankowa postać dorosła jest przystosowana do życia lądowego. Także tatusiowie, to jednak wasze.. Nie wymigacie się od obowiązków ;)
Źródło: Najważniejsze teorie biologii, PWN, 2011 


U owadów wyróżnia się dwa rodzaje przeobrażeń: zupełne i niezupełne. W zupełnym  (motyle, muchówki, chrząszcze) z jaja wylęga się larwa ni w ząb nie podobna do postaci dorosłej (imago), przechodzi przez stadium poczwarki i kończy na postaci dorosłej.
Natomiast w przeobrażeniu niezupełnym (pluskwiaki, termity) larwa przypomina postać dorosłą, a jej narządy stopniowo podczas linień przekształcają się w narządy definitywne. Każde linienie umożliwia powiększenie rozmiarów ciała. Jednakże brakuje tutaj stadium poczwarki!

Motyl - https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQcgd0ZhDsVSqGReCmXG5qL6zl4OQKxUevWKopQdfeqWLCnI3sSEQ
Muchówka - http://www.bank-zdjec.com/foto4/11004_b.jpg

Przeobrażenie termita - http://wellspedia.blog.com/files/2012/03/AI_57_isoptera_winged3.jpg

Tak, to jest pluskwiak. Możliwe, że kojarzycie jego zieloną wersję. ;) Teraz już wiecie co z impetem wlatuje w was latem ;) -http://swiatmakrodotcom.files.wordpress.com/2012/08/263.jpg
Ale my tu gadu gadu, a gdzie wspomniana w tytule biżuteria?
Właśnie tutaj.. I to takie włochate i pomarańczowe to ćma (imago)... Piękna prawda? <3 

Jewel Caterpillar :) <3 -http://24.media.tumblr.com/0b844344a95211547bd63f67fadf9029/tumblr_mf3oru1e251qzb7tbo1_500.gif
Jewel Caterpillar (imago) -http://24.media.tumblr.com/tumblr_m3oepxxmkV1qb1s81o2_1280.jpg

Aż chciałoby się pogłaskać ! :D



Źródło: Najważniejsze teorie biologii, PWN, Warszawa 2011

sobota, 19 kwietnia 2014

Tak pięknie, a zgniło

Trochę wazeliny na początek: jest mi ogromnie miło, że przekroczyliśmy 1000 odsłon :) Bardzo dużo to dla mnie znaczy. Jestem mega wdzięczna i dziękuję! Oby tak dalej. 

Skoro święta za pasem, to dziś mała ciekawostka, trochę zdjęć do oglądania.. 

To zaczynamy. 


Ostatnio natrafiłam na artykuł na temat morza, które jest nazywane zgniłym, ze względu na wygląd. Inna nazwa to Sywasz.

Trochę podstawowych informacji:
Morze Sywasz to system płytkowodnych zatok na północno-wschodnim wybrzeżu Krymu. System ten składa się z 11 słonowodnych zatok. Jego długość wynosi 200km, a szerokość od 2 do 35 km. Głębokość do 3,5m. Zasolenie wód wynosi 22% na północy a im bardziej na południe tym bardziej.. (87%). 

źródło: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVN99v3X86jXgAZBTs9nrWuSBaJLFqumGDVuNJaXCj618f0Pigcx61Mt7dXXiYlGiajpSVHTGWAQKjlttv6PbamSEPRFH-Qviai2clHt0KeuO9pF2Qz_8b_Zn4oHzYaaSZtlW9FDrNOrYS/?imgmax=800



Na fotografii możecie zauważyć różne kolory morza, ze względu na skład chemiczny. Na dnie znajduje się płaszcz mułu, bogaty w sole mineralne. Jest bogaty na tyle, aby dostarczyć lokalnym zakładom chemicznym odpowiednie związki. 


Ale co jest w nim takiego super? Jest super, bo wygląda tak: 

źródło: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkyjKaUXp-LCAZ4Hlh1v5Lkz36gOZFTcj4Yxshj6mOqMfMM34Qx5pfELkaB7DS4_ZzX4jKuZCZkU-_ToLbxtWG9ZlRxsBwe6Tcb1fYpgRcX6IZ5UEDuh6cynXvMAd6Dy7tLWgvnkhEZ_9U/?imgmax=800



W lecie poziom wody się obniża i pojawia się różowo-biały basen solankowy. No dobra, ale skąd się bierze ten kolor? Sprawa prosta.. Wszystko przez mikroalgi, które w słonych warunkach się rozwijają i produkują wysoki poziom beta-karotenu. Czerwony barwnik chroni dany region przed nadmiernym nasłonecznieniem. 


Dziś krótko i bardziej do oglądania. Wesołych świąt kochani!

Trzymajcie się cieplutko!













Żródła: 
1. http://encyklopedia.eduteka.pl/wiki/Siwasz
2. http://www.wykop.pl/ramka/1948312/sywasz-czyli-morze-zgnile/  


Zdjęcia: 
http://www.wykop.pl/ramka/1948312/sywasz-czyli-morze-zgnile/

sobota, 12 kwietnia 2014

Król Julian

Ostatnio na zajęcia miałam z koleżanką przygotować prezentacje na temat ewolucji i między innymi mówiłyśmy o Madagaskarze. Chciałabym się z wami podzielić informacją: skąd na Madagaskarze wzięły się zwierzęta :)

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że istnieje coś takiego  w ewolucji jak zjawisko dyspersji. Dyspersja to jest przemieszczanie się osobników, a co za tym idzie rozszerzanie ich terytorium. Dyspersja może być zwykła i wtedy gatunek przemieszcza się po zwartym terenie i zmienia się tylko klimat. Natomiast dyspersja skokowa bierze już pod uwagę wszelkie bariery geograficzne, które gatunek musi pokonać.


Myślę, że większość z was słyszała o czymś takim jak Pangea, ale już zapewne mniej z was słyszało o Gondwanie. Gondwana była przed Pangeą i była superkontynentem, występującym w paleozoiku i na początku mezozoiku i znowu pod koniec mezozoiku i na początku kenozoiku. Żebyście łatwiej to sobie wyobrazili to było jakieś 500mln lat temu.
źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Laurasia-Gondwana.svg


Madagaskar znajduje się u wschodniego wybrzeża Afryki. Jest oczywiście wyspą z endemiczną fauną. Endemiczna fauna charakteryzuje się tym, że występuje tylko i wyłącznie tam. Właśnie to zjawisko zainteresowało badaczy, bo jak to jest, że tylko tam są takie zwierzątka jak król Julian i nie ma ich nigdzie więcej?

Źródło: http://www.tawernaskipperow.pl/UserFiles/Image/madagaskar.jpg

Kolejna ważna informacja jest jeszcze taka, że Madagaskar oddzielił się od Gondwany 160-120mln lat temu. Kolejne były Indie, które oddzieliły się 88-63 mln lat temu. Zapewne większość z was pomyśli: no i co z tego? Pewnie zwierzęta były już na kontynencie kiedy była Gondwana i jak się odczepił Madagaskar to wraz ze zwierzętami. Większość naukowców początkowo tak myślało, więc możecie być z siebie dumni. Ale ja wam powiem, że zwierzęta na Madagaskarze pojawiły się 60-20mln lat temu. Ha! I to już nie jest takie oczywiste prawda?

Rozmyślano nad dwiema hipotezami:
1. Zakładała, że podczas ewolucji Afryka na jakiś czas była połączona mostem (lądowym) z Madagaskarem i zwierzątka sobie przeszły po prostu spacerkiem i bum są na Madagaskarze.
2. Zakładała, że podczas burz, sztormów zwierzęta takie jak lemury i ich przodkowie na tratwach z np. drzew, belek przywędrowały do Madagaskaru.

Też macie wrażenie, że obie teorie nie mają sensu?
Znowu myślicie jak większość naukowców, ale spójrzmy głębiej.
źródło: http://animowany.pl/wp-content/uploads/2011/12/madagascar.jpg


Gdyby pierwsza teoria miała jakiś sens, to przeszłyby też większe zwierzątka. Mimo tego, że lemury są obecnie dużo mniejsze od swoich przodków to i tak słoń nie przeszedł ;)


Zaczęto się zastanawiać nad drugą teorią. Wszystko byłoby fajnie, ale obecnie prądy morskie są południowo-zachodnie więc jak najbardziej odpychają od wyspy a nie odwrotnie. Ale było sobie dwóch śmiałków: geolog Jason Ali (Uniwersytet w Hong Kongu) i paleoklimatolog Matthew Huber (Indiana) postawili jednak na dryfowanie. Pan Huber zaczął tworzyć sobie wszelkiego rodzaju symulacje, aplikacje i inne badania. Doszedł do oszałamiających wniosków, albowiem 60 mln lat temu, Madagaskar znajdował się 1650km na południe od obecnego położenia. Niby nic, ale diametralnie zmieniło to prądy morskie. 1650km spowodowało, że prądy były wschodnie. Czyli jak najbardziej zwierzątka w ten sposób mogły sobie przepłynąć na wyspę. Skoro na wyspie nie było żadnych wrogów, to jak najbardziej im się to spodobało i stały się endemitami wyspy. Ważne jest to, że zmiana położenia wyspy zmieniła prądy morskie.

I taka jest historia króla Juliana. Jego przodkowie opanowali ląd, a teraz on może spokojnie  na nim panować. Aczkolwiek trzeba uważać na FOSY ;)
źródło: http://www.horyzonty.pl/photos/thumb/large/iStock_000019262984small.jpg

źródło: http://th.interia.pl/51,b5baa4e204733074/Lemur.jpg



Słodki FOS - źródło: http://files.hradeckyfosy.webnode.cz/system_preview_detail_200000027-c4139c50d9/36351.jpg


Trzymajcie się cieplutko! 


Ps: A co na to król Julian? 



źródło: http://humor.pl/system/application/resources/images/2012-05-09/aQQwoXZ5vqQlx5RcE7OA1AhsM.jpg

źródło:
1. http://archeowiesci.pl/2010/01/23/skad-sie-wziely-niezwykle-zwierzeta-madagaskaru/


piątek, 4 kwietnia 2014

Podryw na sztukę

Dziś moi drodzy będziemy podrywać na sztukę.
Żeby wszystko nie wydało się wam bez sensu, bo przecież blog biologiczny, a ona chce pisać o podrywaniu i o sztuce. Jak najbardziej wszystko ze mną w porządku i bez zbędnego gadania zabieramy się za podryw.

Żeby było wam łatwiej wczuć się w rolę wyglądacie dziś tak:

Samiec altannika lśniącego (Ptilonorhynchus violaceus)
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Satinbowerbirdmale.jpg

A tak wygląda wasza wybranka:

Samica altannika lśniącego
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Satinbowerbirdfemale.jpg


Rozumiem, że jesteście oczarowani. Nie możecie się oprzeć. Teraz tylko co zrobić, będąc ptakiem, żeby tą piękną ptaszynę poderwać? Sprawa wydaje się bardzo prosta, bo jesteście ptakami, które nazywa się altannikami. Uwielbiacie robić altanki, które interesują wasze przeciwniczki. Teraz tylko kwestia tego co wasza wybranka wybierze i czy przekażecie geny dalej.

Altanniki występują w Nowej Gwinei i Australii. Samce mają ciekawą politykę, bo starają się skojarzyć z tyloma samicami z iloma będzie możliwość. Cwaniaki! Dają spermę i się cieszą, nic już ich nie obchodzi.

Samice też nie są takie głupie bo najpierw w grupach krążą i oglądają. Każda populacja, gatunek altannika a jest ich 18 ma swoje odrębne zasady. Co innego lubi samica gatunku pierwszego i tak dalej. Niektóre populacje lubią ozdoby koloru niebieskiego, inne czerwonego, zielonego, szarego, a niektóre lubią jak w chatce jest wieża czy aleja. Samce są na tyle cwane, że potrafią swoje altany barwić, różnymi wydzielinami i rozdrobnionymi liśćmi. Nie jest to wszystko przekazywane z pokolenia na pokolenie. Młode samce uczą się poprzez obserwacje! Samice tak samo, tylko one jak sobie wybrać super domek a nie jak go zbudować ;)
źródło: therationalist.com


Samica bierze przy wyborze altany pod uwagę czy jest ona okazała. Uważa się, że jak jest- to samiec jest silny i przekaże dobre geny w spermie. Szczególnie jak samiec przytaszczy super ozdobę, która często waży więcej jak on, ma zapewnione względy większości pań.

Oczywiście inne samce jak zobaczą coś ładnego u innego samca, to chętnie mu to zabiorą. Dlatego niektóre altany są popsute i już nie wyglądają tak super. Dlatego jak samiec ma ładną altanę znaczy, że nie dał sobie nic ukraść i do tego jest silny.
źródło: national-geographic.pl

Może wam się wydawać teraz, że to trochę śmieszne, dziwne? Ale zastanówmy się jak jest u nas-ludzi? Statystycznie im lepszy samochód samiec posiada to samica chętniejsza do prokreacji. Tak samo im kobieta ładniejsza, zadbana tym samców więcej.

Więc nie wywyższajmy się, bo i tak wszystko sprowadza się do jednego.


Trzymajcie się cieplutko! 



Źródło: Zwierzęce początki sztuki w Trzeci szympans J.DIAMOND