wtorek, 1 grudnia 2015

Aktualizacja mózgu!

Hej! 
Tak żyję! 
Wszystko ze mną ok. 
Macie czasem tak, że wszystko jest w jednym tygodniu, a potem okazuje się, że jak ten tydzień minie znowu wszystko jest w tym samym tygodniu? Tak było i ze mną przez cały październik i listopad. Zmiana pracy, szkolenia i życie uczelniane... 

Pamiętacie mój post o mózgu? Pytałam was czy macie pod czaszką mężczyznę czy kobietę. Jak patrzę na statystyki jest to najczęściej czytany mój post. Kto jeszcze nie czytał to polecam zrobić to teraz klik. Będzie on przydatny do dalszej części tekstu. 



Przeczytałeś/aś? Jeszcze nie? Dobrze poczekam.. 





Już? 

Ok! 


W tamtym poście zawarłam informacje głównie o różnicach między mózgiem kobiety a mężczyzny. W większości różnice w budowie. Coś kobieta ma większe a coś mniejsze i tak dalej. Dosłownie przed chwilą wpadł mi w ręce artykuł, który twierdzi, że to nie jest do końca tak białe i czarne jak nam wszystkim się wydawało. 

Otóż.. Wszystko dzięki badaniom Daphna Joel, która jest neurologiem behawioralnym na Uniwersytecie w Tel Awiwie w Izraelu. Pani neurolog chciała wszystko złożyć w jedną całość. Zrobiła RM (rezonans magnetyczny) obrazów mózgu i zmierzyła ilość istoty szarej i białej. Szara zawiera rdzeń komórek nerwowych a biała włókna nerwowe, które sygnały rozsyłają na cały układ nerwowy. Zbadała mózgi 1400 osób. Patrzyła jeszcze na obrazowanie tensora dyfuzji, które pokazywały jak istota biała rozszerza się w mózgu i w ten sposób łączy różne regiony. 

Oczywiście nie obyło się bez różnić między płciami. "Obszar pamięci" ("lewy" hipokamp- hipokamp po lewej stronie mózgu) przeważnie był większy wśród mężczyzn niż u kobiet. Jednakże w każdym zbadanym regionie było też duże podobieństwo u kobiet jak i u mężczyzn. Czasem zdarza się, że to kobieta będzie miała większy lub bardziej męski (o cechach charakterystycznych dla mężczyzn) lewy hipokamp. Czasem zdarzały się przypadki kiedy to mężczyźni mięli mniejszy hipokamp od średniej u kobiet. 

źródło: http://news.sciencemag.org/sites/default/files/styles/thumb_article_l/public/sn-genderbrain.jpg?itok=CHXZ2Sqp


Głównymi wnioskami jakie wysnuli badacze było to, że większość mózgów to swego rodzaju mozaika zarówno cech męskich jak i żeńskich. Bardzo mała ilość (0-8%) mózgów miała wszystkie struktury typowo męskie lub typowo żeńskie. 

I tu pojawia się pytanie.. skąd wzięła się ta idea przypisywania płci mózgom? Naukowcy zwrócili uwagę, na dwa zbiory danych o stereotypowych zachowaniach płci - gry wideo, kąpiel. Z danych tych wynikało że tylko 0,1% badanych wykazuje typowo stereotypowo-żeńskie lub męskie zachowania. 

Ja osobiście zastanawiam się.. skoro nasz mózg jest plastyczny (jego struktury dostosowują się do zaistniałych sytuacji np. osoba, która traci wzrok lepiej odczuwa czy słyszy - struktury w mózgu odpowiedzialne za słuch i dotyk rozszerzają się) to może przez nasze życie/środowisko wszystko się zmienia? Teraz nie ma nic dziwnego w tym, że kobieta gra w gry komputerowe, czy facet interesuje się modą. Może po prostu nasz mózg dostosowuje się do sytuacji, w której uczestniczy? Może nasze płcie trochę się "scalają"? I nie nie mam na myśli gender! ;) Po prostu to co kiedyś było nie do pomyślenia w przypadku kobiet, teraz nie jest niczym niezwykłym. Może mózg zmienia się razem z nami? To jest całkiem moja teoria i nie szukałam do niej potwierdzających badań. 

Jak widzicie nauka bardzo szybko się zmienia i trzeba być ze wszystkim na bieżąco ;) Staram się jak mogę! :) Myślę, że poprzedni post nie jest wcale tak do kosza. Różnica w budowie też na pewno ma jakieś znaczenie. 


Trzymajcie się cieplutko! 



źródło:
1.http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2015/11/brains-men-and-women-aren-t-really-different-study-finds?utm_source=newsfromscience&utm_medium=facebook-text&utm_campaign=brain_male-1143