Nie przedłużając zaczynajmy :)
Celem krótkiego wstępu. Łzy naszym oczom są bardzo potrzebne. Film łzowy powleka gałkę oczną i dzięki temu, że mrugamy rozprowadzany jest po całym naszym oku. Fajnie brzmi pojęcie filmu, ale już tak w biologii jest, że czasem coś dziwnie się nazywa. Otóż taki film musi się składać z trzech warstw, z czego każda z nich pełni bardzo ważną funkcję. Pierwsza warstwa jest wodnista i jest wydzielana przez gruczoły łzowe. Druga warstwa śluzowa, wydzielana przez komórki kubkowe spojówki. Trzecia warstwa tłuszczowa wydzielana jest przez gruczoły łojowe Meiboma [jeśli na powiekach widzicie takie małe "krosteczki" to proponuje wybrać się do endokrynologa, bo możliwe że macie je zapchane].
Rola poszczególnych warstw:
* Pierwsza warstwa jest zewnętrzną ochroną filmu łzowego, czyli uniemożliwia odparowanie łzom, umożliwia poślizg podczas ruchów gałki ocznej.
* Druga warstwa składa się z wody, więc jej zadaniem jest odpowiednie nawilżenie rogówki i dostarczenie tlenu. Również zajmuje się dezynfekcją oka.
* Trzecia warstwa umożliwia przyleganie i utrzymywanie się filmu łzowego na powierzchni rogówki.
źródło: http://www.twojesoczewki.com/modules/prestapress/uploads/390/264.jpg Zwróćcie uwagę, że kanalik łzowy znajduje się również w nosie ;) To dlatego jak płaczemy od razu leci nam z nosa ;) |
źródło: http://www.twojesoczewki.com/modules/prestapress/uploads/390/263.jpg |
Pewna pani - Rose-Lynn Fisher zastanawiała się nad wyglądem swoich łez. Wpadła na super pomysł, żeby sprawdzić łzy pod mikroskopem. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem całego tego pomysłu.
Fakty są takie, że wyznaczyła 100 różnych typów łez... Zaczynając od tych podstawowych, których zadaniem jest nawilżenie naszego oka. Jednakże wszelkie łzy wyglądają inaczej. Choćby te, które powstają podczas krojenia cebuli ;)
Jak z cebulą to wydaje się jeszcze dość oczywiste, bo kiedy ją kroimy aminokwasy, które wchodzą w jej skład zawierają siarkę i tworzy się S-tlenek tiopropanalu. Ten oto związek wraz z powietrzem dostaje się do naszych oczu i rozpuszcza w płynie łzowym, skutkując powstaniem kwasu siarkowego, który podrażnia nasze oko, a organizm się broni produkując łzy. Po tym co napisałam myślę, że też widzicie pewną oczywistość. Skoro łza połączy się z S-tlenkiem tiopropanalu to oczywiście jej wygląd pod mikroskopem się zmieni. Ale jak ta cała historia ma się do zmiany wyglądu łez "smutku", czy szczęścia?
ŁZY PO KROJENIU CEBULI |
Joseph Stromberg tłumaczy to w ten sposób, że są główne typy łez (basal, reflex, psychic). Nazwijmy je podstawowe, "odruchowe" i "psychiczne" związane z emocjami. Stromberg wyróżnia również podstawowe substancje, które zawiera każda łza: oleje, przeciwciała, enzymy zawieszone w słonej wodzie. Różne typy łez mają różny układ molekularny. Emocjonalne łzy mają białka, które opierają się na hormonach zawierających neurotransmitery leucyny, enkefaliny, które są naszymi naturalnymi proszkami przeciwbólowymi, które pojawiają się w organizmie w odpowiedzi na stres.
BASAL PODSTAWOWE ŁZY |
ŁZY SZANSY/ NADZIEI |
ŁZY ŻALU |
ŁZY ŚMIECHU PRZED PŁACZEM |
ŁZY WSPOMNIEŃ |
ŁZY ULGI |
ŁZY NADZIEI I MOŻLIWOŚCI |
Warto zauważyć, że każda łza może inaczej wyglądać pod mikroskopem. Wszystkie łzy poszczególnych grup np. nadziei i możliwości będą miały taką samą chemiczną kompozycję, ale mogą wyglądać inaczej, ze względu na lepkość, parowanie (ewaporacje) jak również ustawienia mikroskopu.
Jak dla mnie ogromnie niesamowite jest to, że każda łza, którą wyprodukuje nasze ciało wygląda inaczej. Jak zwykle, to co najprostsze wydaje nam się na tyle oczywiste, że nie zastanawiamy się nad całością.
Trzymajcie się cieplutko!
źródło:
1. http://www.lifebuzz.com/tears/
2.http://www.rose-lynnfisher.com/tears.html
3. Fotografie pochodzą ze stron podanych w źródle (1,2).
3.http://www.mojeoczy.pl/zdrowe-oczy/rola-lez-w-prawidlowym-funkcjonowaniu-narzadu-wzroku/