Ostatnimi czasy przeczytałam książkę, którą na zajęciach poleciła nam biologom nasza pani doktor, mówię tutaj o książce pod tytułem "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" O. Sacks'a Choć tytuł bardzo zabawny to treść już nie koniecznie. Jeśli kogoś interesują różne przypadki jakie mogą spotkać człowieka to polecam jak najbardziej. Zebrałam dla was dosłownie cztery przypadki (w książce jest dużo więcej), które najbardziej mnie zaciekawiły. Postaram się je przedstawić dość precyzyjnie i bez zbędnego opisywania. Do dzieła.
źródło: http://znam.to/userfiles/R/079/R079-222c38c.jpg |
1.
Pierwszy przypadek, który mnie zainteresował to właśnie owy mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.
Problemem mężczyzny był brak możliwości widzenia całości, czyli w momencie kiedy patrzył na czyjąś twarz nie widział w niej konkretnej osoby, a poszczególne elementy np. oczy, wąsy, usta. Kiedy lekarz pokazywał mu zdjęcia swoich bliskich rozpoznawał je właśnie po poszczególnych elementach. Swojego kuzyna rozpoznał właśnie po wąsach.
W momencie, w którym dostał od swojego lekarza różę, miał on okropny problem z określeniem co to jest. Analizując kształt róży doszedł do wniosku, że jest to na pewno kwiatostan lub kwiat. W momencie, w którym lekarz zaproponował żeby powąchał owy przedmiot, wtedy dopiero pacjent przypomniał sobie, że to najwspanialsza czerwona róża.
Prawdopodobnie zaburzenia te związane były z przewodzeniem bodźców wzrokowych. W dalszej części tego nazwijmy to artykułu pojawiał się problem z rozdzieleniem na to co konkretne i realne. Czyli pacjentowi brakowało osądu zjawisk.
Oczywiście pacjent był malarzem, więc wraz z postępem choroby jego styl malowania się zmienił, więc był bardziej ceniony w towarzystwie.
A dlaczego pomylił żonę z kapeluszem? Dlatego, że kiedy zakończył rozmowę z lekarzem, chwycił głowę żony, zaczął ją w pewien sposób wykręcać bo myślał, że to kapelusz, który powiesił na wieszaku przy wejściu...
W lipcowym numerze świata wiedzy z tego roku (2014) jest krótka notka zatytułowana "Jak Twój mózg rozpoznaje twarze?". Pozwólcie, że przepiszę wam ten tekst:
Jennifer Aniston to znana aktorka. Co jednak dzieje się w mózgu, gdy widzimy jej twarz? Rodrigo Quian Quiroga z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego odkrył, że dla twarzy, które widujemy często i zapamiętujemy, tworzy się oddzielna sieć neuronów w zakręcie wrzecionowatym, obszarze mózgu w płacie skroniowym. Poszczególne komórki mózgu mogą się przy tym ekstremalnie specjalizować: u jednego z uczestników eksperymentu wykryto neuron, który wykazywał aktywność wyłącznie wtedy , gdy jego właściciel patrzył na podobiznę Jennifer Aniston. Jedyne zadanie owej komórki polegało zatem na tym, aby identyfikować tę aktorkę.
2. Bezcielesna kobieta
Ten przypadek jest bardzo ciekawy. Krótko mówiąc pewna kobieta miała mieć operację, ponieważ miała kamicę żółciową. Kobieta miała 27 lat. Jednakże przed operacją czuła się dziwnie, ale wiadomo psycholodzy stwierdzili, że to normalne bo się stresuje operacją. Jednakże po operacji już nie było to takie oczywiste. Otóż kobieta straciła zdolność czucia swojego ciała. Płaty ciemieniowe nie otrzymywały informacji czuciowych. Po badaniach okazało się, że płaty pracowały, ale nie miały na czym pracować. Czyli nie było wrażeń proprioceptywnych.
Zjawisko propriocepcji związane jest z odbieraniem bodźców związanych z ruchem i położeniem ciała. Czyli jak leżymy na łóżku to wiem, że każda część naszego ciała leży w konkretnym miejscu łóżka.
Lekarze postawili na zapalenie nerwów. Poczucie, że mamy ciało opiera się na 3 rzeczach:
-wzroku
-zmyśle równowagi
-propriocepcji
Kobieta mogła funkcjonować dalej, jednakże jej życie musiało się diametralnie zmienić. Mogła się poruszać tylko wtedy gdy patrzyła na swoje części ciała. Jeśli chciała do kogoś pomachać na przywitanie, musiała wzrokiem podążać za swoją ręką. Życie w miarę normalnie umożliwiało jej patrzenie na swoje części ciała.
Również za przyczynę lekarze uznali zbyt dużą ilość witaminy B6 (pirydoksyna).
3. Mężczyzna, który wypadł z łóżka
Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Mężczyzna wypadł ze swojego szpitalnego łóżka, ponieważ uważał, że noga, która leży w jego łóżku jest martwa i nie należy do niego, a wszystko to jeden wielki żart. W momencie kiedy pozbywał się swojej nogi, pozbywał się całego swojego ciała z łóżka.
Lekarze tłumaczyli to jako utratę świadomości swojej porażonej kończyny.
Zagadką jednak jest to, że pacjent nie mógł stwierdzić, gdzie jest jego "prawdziwa" noga.
4. Na prawo patrz.
Pacjentka, która przeszła rozległy udar, który uszkodził głębokie i tylne partie prawej półkuli mózgowej.
Sprawa również bardzo prosta, kobieta nie widziała wszystkiego co znajdowało się po jej lewej stronie. Jeśli na talerzu jedzenie było po lewej stronie, tej części obiadu nie znajdowała. Chyba, że przekręciła talerz w drugą stronę, wtedy widziała to czego nie widziała wcześniej. Tak samo jeśli po proszono by tą kobietę o opisanie konkretnych sklepów, budynków w jej rodzinnym mieście, podałaby wszystkie po prawej stronie, a zapomniałaby o tych z lewej strony. One dla niej nie istnieją. Kobieta również malowała się tylko z prawej strony. Czyli codziennie makijaż tylko po jednej stronie...
Jak widzicie nasz mózg, ale i nasze całe ciało potrafi uprzykrzyć nam życie, albo spowodować je trochę trudniejsze.. Jeśli zaciekawiła was, któraś historia to polecam zajrzenie do książki. Wszystkie historie są bardzo dobrze opisane.
Na dziś to wszystko.
Trzymajcie się cieplutko!
Źródło:
1. Oliver Sacks- Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem, Poznań 2008
2. Świat wiedzy, Jak Twój mózg rozpoznaje twarze, lipiec 2014
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz