Nie było bo nie było, ale teraz jestem i piszę :) także do dzieła
Ostatnia moja "zagadka" jest dość hmm słabo wyjaśnialna. Już tłumacze o co chodzi.
Jeśli dojdzie do mutacji punktowej, to są tak naprawdę 2 możliwości, a znając życie nawet więcej.
Albo będzie mutacja synonimiczna - czyli dojdzie do zmiany ale dana trójka nadal będzie kodować ten sam aminokwas, który miał być pierwotnie kodowany.
A drugi rodzaj mutacji będzie skutkował tak, że zmieni się aminokwas kodowany przez daną trójkę.. I tutaj znowu są dwie możliwości, albo zmiana będzie ale nie wpłynie to znacząco albo dojdzie do zmiany funkcji i tu się robi problem. Bo albo pojawi się kodon STOP, który wcześniej zakończy cały proces i białko po prostu utraci swoją funkcję, albo zabraknie właśnie tego STOP i cały proces będzie biegł dalej, co może być dla niego złe w skutkach i tutaj już na 100% zmieni jego funkcję.
Czyli jak widzicie, nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Opcji jest wiele i różnie to się wszystko może zakończyć.
Mutacja punktowa źródło: http://www.genetyka.info/img/wo/0/64/obrazek_sredni_3988064.jpg |
Dzisiaj chciałabym wprowadzić was w temat mutacji, a dokładniej jak to jest powszechnie wiadome
W kolejnej notce chciałabym wyjaśnić wam w miarę moich możliwości, jak telewizja i cały internet omamia nas stwierdzeniem, że Angelina Jolie zrobiła coś mega wspaniałego i nagle już nie ma raka i nigdy go nie będzie miała bo "gen raka piersi" BRCA1 już nie jest szkodliwy. Ale o tym w następnej notce.
Dziś trochę podstawowych informacji na temat tworzenia się nowotworu i tak zwanej karcinogenezy.
Co jest bardzo ważne. W każdym organizmie musi występować równowaga pomiędzy podziałami komórkowymi a utratą tych komórek. Wszystkiego musi być w miarę po równo. Jeśli ta bariera zostanie zachwiana dochodzi do tworzenia się nowotworów. Oczywiście gdy więcej w organizmie będzie tych komórek uszkodzonych skutkuje to jakością procesów w nim przeprowadzanych. Komórki nowotworowe stają się nieśmiertelne, ponieważ zyskują możliwość nieograniczonej proliferacji (zdolności do podziałów/ mnożenia się), tracą zdolność apopotozy i ciężko się takich komórek pozbyć z organizmu.
Karcinogeneza- czyli inaczej transformacja nowotworowa. Jest bardzo złożona i wieloetapowa. To nie jest tak, że nagle jedna komórka traci swoją funkcje i od razu tworzy się nowotwór. Pamiętajmy, że w naszym organizmie błędy są na porządku dziennym, ważne jest to, żeby w miarę możliwości je naprawiać.
Proces nowotworowy trwa pewien okres czasu dlatego nie ujawnia się od razu. W tym czasie komórka zmienia swój charakter na nowotworowy. Dlatego, tak ważne jest, żeby wcześnie wykryć nowotwór !
Oczywiście na to jak długo będzie trwał okres utajenia, zależy od naszych predyspozycji genetycznych. Jeśli takowe są to czas ujawnienia będzie krótszy.
Warto zauważyć, że nowotwory nie są chorobami dziedzicznymi ! Jedynie odziedziczenie takiej mutacji zwiększa ryzyko zachorowania.
Skoro nasza komórka uległa już mutacji. To dochodzi do kolejnego etapu zwanego inicjacją. Komórka nowotworowa zaczyna się dzielić. Komórka ta zachowuje się niczym komórka macierzysta i tworzy swoje klony. Tworzy się nowotwór. Jeśli on zacznie się rozrastać to oczywiste jest, że zabraknie miejsca dla zdrowych komórek. Żeby mógł rozrastać się dalej potrzebne mu są naczynia krwionośne- jako takie drogi, które będzie mógł wykorzystać. Jeśli dojdzie do powstania guza, to właśnie o okolicach naczyń krwionośnych, żeby mogły go zaopatrywać w potrzebne mu składniki odżywcze.
Tworzenie przerzutów
To nie jest tak, że pomiędzy komórkami nowotworowymi a tymi zdrowymi jest przepaść, albo że się ze sobą nie łączą. Niestety ściśle do siebie przylegają co ułatwia im kontakt. Jeśli komórki nowotworowe stracą możliwości adhezyjne i po prostu wydostaną się do naczyń krwionośnych czy do chłonki. Sprawa jest już bardzo prosta. Jednakże przeżywa tylko kilka takich komórek. Ale to wystarczy, żeby w nowym miejscu rozpocząć tworzenie guza/nowotworu.
Co ważne:
Karcinogeneza można by powiedzieć, jest identyczna dla każdego nowotworu, jednakże tor w jakim podąży dana mutacja jest już bardzo różny. Przykładem może być rak piersi, któremu przypisuje się 3 różne tory mutacyjne.
O raku piersi dowiecie się więcej w nowej notce, która pojawi się już niedługo.
Do końca roku pozostały zaledwie 2 dni. To z tej okazji chciałabym wam życzyć dużo szczęścia, udanej zabawy, nie przejmowania się postanowieniami. Każdy dzień jest dobry na postanowienie, nie musi to być akurat 31 grudnia. Bawcie się dobrze moi drodzy !
Trzymajcie się cieplutko.
źródło: http://www.zajazd-ostrzycki.com/uploads/images/sylwester-szampan.jpg |
Źródła:
1. Biologia molekularna nowotworów. J.A.Siedlecki - Onkologia kliniczna tom 1 pod red: M.Krzakowskiego
2. Genetyka ogólna, skrypt do ćwiczeń dla studentów biologii, A. Sadakierska-Chudy, G. Dąbrowska, A.Goc